Skip to content Skip to footer
Proje Hakkında
Proje Hakkında

“30 Aralık tarihinde Vuhan’da görevli Doktor Li Wenliang hastanedeki bir test sonucunu inceledikten sonra arkadaşlarını uyarmak için Çin’de sıkça kullanılan bir mesajlaşma programı üzerinden mesaj gönderdi. Wenliang, Vuhan’daki bir balık pazarında çalışan yedi kişinin SARS benzeri bir virüs taşıdığını ve hastanede karantinaya alındığını öğrendi. Test sonuçlarını inceleyen 34 yaşındaki doktor bunun koronavirüs olduğunu söyledi ve arkadaşlarına tedbirli olmalarını gerektiğini belirterek uyarıda bulundu.”

Tüm hikayenin belki de başladığı nokta burasıydı. Çinli polisler doktoru gözaltına aldı, gözünü korkuttu ve serbest bıraktı. Bu sırada bir çok şey gizlendi ve inanılmaz derecede hızlı yayılan bu virüs kıtalararasına sıçrayarak bir pandemi haline geldi. Maalesef yine bir bilim adamının uyarısı yeteri kadar dikkate alınmadığı için bugün tüm dünyada yüzbinlerce kişi hayatını kaybetti ve bunların büyük bir bölümü ise en ön safta mücadele eden sağlık çalışanları.

İnsanlar evden çıkmayarak veya sosyal mesafe kurallarına uyarak virüsten uzak durabilmekteyken onların işi ise virüsle karşı karşıya gelmek oldu. İşte bu yüzden sağlık çalışanlarını korumak için herkesin üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi gerekiyor, çünkü onların bir kabahati yok. Dünyada virüs bitmedikçe onların bu mücadelesi bitmeyecek. Herkes belki kendi mücadelesini kendisi yürütebiliyor ama onların etki alanındaki bir şey değil bu durum. Doktor Li Wenliang tüm uyarıları yapmasına rağmen kendisi de bu süreçte virüse yakalanarak maalesef hayatını kaybetti.

Hayattaki en değerli varlığımızın sağlık olduğunu düşündüğümüzde, bu en değerli varlığı emanet ettiğimiz ve özellikle pandemi döneminde en ön safta mücadele edip yaşamlarını yitiren kahramanlarımızın nesiller boyu unutulmamasını sağlamanın en önemli görevlerimizden birisi olduğunu düşünüyoruz. Diğer bir önemli görevimiz ise insanların yaşaması için mücadele eden sağlık çalışanlarımıza moral ve destek vermektir.

Bu yüzden projeye katkıda bulunmak isteyen bir çok bireysel ve kurumsal tüm destekçimiz ile birlikte bir çok farklı projeye imza atmak adına yola çıktık.

Tüm sağlık çalışanlarımıza saygı ve sevgilerimizle.

Göksel Belli
Ajans Başkanı
Sosyomed Sağlık İletişim Ajansı

kalbimizdekiler.org | Proje Yönetimi & Web Sitesi Tasarımı Sosyomed